دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸        
     

خاورميانه و خليج فارس
ژئوپليتيك انرژي تحولات سياسي تركيه: نتايج راهبردي براي منافع انرژي ج.ا.ايران ژئوپليتيك انرژي تحولات سياسي تركيه: نتايج راهبردي
براي منافع انرژي ج.ا.ايران
مولف(ان): محمد صادق جوكار

تركيه در روزها و هفتههاي گذشته تا اواخر ماه ژوئيه 2016، درگير تحولات سياسي متنوعي بوده است كه به نوبه خود بر بر حوزههاي مختلف ژئوپليتيك انرژي منطقهاي و جهاني تاثيرات عميقي ميگذارند. مهمترين رخدادهاي سياسي در تركيه در هفتههاي اخير عبارتند از:

الف) تنشزدايي تركيه با روسيه
ب) تنشزدايي تركيه با رژيماشغالگر قدس
پ) اثرات بيثباتي سياسي داخلی (از جمله كودتاي نافرجام) بر سياستهاي انرژي تركيه و مسیرهای انتقال انرژی
در اين گزارش تلاش خواهيم كرد كه اين سه موضوع را از حيث اثراتي كه بر بازار انرژي بويژه منافع انرژي ج.ا.ايران دارد را مورد كاوش و بررسي قرار دهيم.

سياست نفتي عربستان و واکنش توليد شيل آمريکا به کاهش قيمت نفت خام سياست نفتي عربستان و واکنش توليد شيل آمريکا به کاهش قيمت نفت خام
مولف(ان): سعید مددی

کاهش قیمت نفت خام از مهمترین مباحث و بزرگترین چالش های جاری صنعت نفت است. در توضیح کاهش قیمت نفت خام دلایل مختلفی مطرح است. در طرف تقاضا کاهش رشد اقتصادی چین و ارپا و در طرف عرضه افزایش تولید نفت در عراق و همینطور افزایش تولید نفت شیل در آمریکا از مهمترین دلایل هستند.

پيش‌بيني ميان‌مدت و بلندمدت توليد نفت‌خام عربستان‌سعودي پيش‌بيني ميان‌مدت و بلندمدت توليد نفت‌خام عربستان‌سعودي
مولف(ان): حسین یادگاری

موسسات مختلف برآوردهای گوناگونی را از چشم انداز تولید عربستان سعودی دارند. با این حال به دلیل وجود ذخایر عظیم نفتی این کشور تمام موسسات پیش بینی می کنند در عربستان در سالهای آتی بزرگترین و کلیدی ترین بازیگر بازار نفت خواهد بود.

چشم‌انداز صادرات نفت کردستان عراق در سال 2015 چشم‌انداز صادرات نفت کردستان عراق در سال 2015
مولف(ان): محسن داوری

اقلیم کردستان در سال 2014 بصورت میانگین روزانه 400 هزار بشکه نفت خام صادر نمود. البته میزان تولید در آخرین روزهای سال 2014 از مرز 500 هزار بشکه در روز فراتر رفت. دولت کردستان که روزانه 300 هزار بشکه از نفت تولیدی خود را از طریق دولت فدرال بغداد صادر می نماید توانسته است خزانه خود را از دلارهای نفتی انباشته کند.

ارزیابی قانون نظارت برتوافق هسته ای ایران ارزیابی قانون نظارت برتوافق هسته ای ایران
مولف(ان): محمد صادق جوكار

بعد از مدتها جدال در مورد نحوه تاثیرگذاری کنگره آمریکا(که در کنترل جکهوری خواهان است) بر مفاد توافق احتمالی هسته ای با ایران و چگونگی تعهدات ایران در اعتمادسازی و تعهدات ایالات متحده در لغو تحریم ها سرانجام با میانجی گری اعضاء دموکرات سنا تغییراتی در پیش نویس قانون بازبینی توافق هسته ای ایران اعمال شد.

آیا توافق هسته ای می تواند منجر به احیای مجدد صنعت نفت و گاز ایران شود؟ آیا توافق هسته ای می تواند منجر به احیای مجدد صنعت نفت و گاز ایران شود؟
مولف(ان): محمد صادق جوكار

موسسه تحقیقاتی وودمکنزی در مورد تاثیر لغو تحریم ها بر صنعت نفت و گاز ایران گزارشی را تهیه کرده است که نکات و مسائل مهم آن در این گزارش بررسی و نهایتا نقد و ارزیابی خواهد شد.

ديپلماسي انرژي و دشوار‌سازي بازگشت تحریم ها Snap Back در دوران پس از توافق ديپلماسي انرژي و دشوار‌سازي بازگشت تحریم ها  Snap Back در دوران پس از توافق
مولف(ان): محمد صادق جوكار

همانگونه که از محتوای توافق ایران و ۱+۵ و متعاقب آن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پیداست منطق توافق براساس مصالحه و انعطاف متقابل نسبت به خطوط قرمز ترسیمی هر یک از طرفین سامان یافته است. مشاهده متن توافق نشان می دهد که هر دو طرف می توانند ادعا کنند که هم خطوط قرمز خود را رعایت کرده و هم خطوط قرمز طرف دیگر را بطور کامل نپذیرفتند.

<< قبلي صفحه ۱ از ۴ بعدي >>

Copyright © 2011  - All rights reserved.
خانه | بازگشت |
 


Powered By A.S. Nemati