دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷        
     

اروپا و روسيه
برگزیت و بازار انرژی: تحلیل اثرگذاری بر منافع انرژی ج.ا.ایران برگزیت و بازار انرژی: تحلیل اثرگذاری 
بر منافع انرژی ج.ا.ایران
مولف(ان): محمد صادق جوكار

بریتانیا در رفراندم 23 ژوئیه با 52درصد آراء موافق، از اتحادیه اروپا به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهانی خارج شد. این رأی اولین گام از فرآیند زمانبر و چند مرحله ای خروج بریتانیا از نهادهای اروپایی است. در خلال ماهها و احتمالاً سالهای آینده، رهبران بریتانیا و اروپا با یکدیگر درگیر مذاکرات شرایط خروج و لغو عضویت بریتانیا و مهمتر از آن شیوه آینده روابط بین بریتانیا و اتحادیه اروپا خواهند بود. درحالیکه شرایط دقیق خروج و نحوه روابط آینده بریتانیا و اتحادیه اروپا در حال گفتگو می‌باشد، انتظار میرود که بریتانیا تلاش کند شرایطی را فراهم کند که دسترسي این کشور به بازار واحد اروپایی ادامه پيدا كند اما احتمالا اتحادیه اروپا از پذیرش چنین درخواستی امتناع نمايد. زیرا تصمیم دارد که با سخت کردن دسترسی بریتانیا به نهادهای اروپایی از خروج دیگر کشورهای اتحادیه جلوگیری نماید. این اولینباری است که یکی از اعضای این بلوک ۲۸ کشوری جدا می شود و فرآیند جدايي آن احتمالاً مملو از عدمقطعیتها، بندهای قانونی و موارد مربوط به برنامه زمانی خروج خواهد بود. این عدم قطعیتها، احتمالاً برای یک دوره چند ماهه خروج – اگرنه چند سال- ادامه پیدا خواهد کرد. از این گذشته، این امر زمانی پیچیده تر خواهد شد که بدانیم، هرچند نخست وزیر سابق بریتانیا – کامرون- خاطرنشان کرده است که خواهان گسستن پیوندها عمیق رسمی بریتانیا و اتحادیه اروپا نیست، ولي جانشین وی – خانم تزرامي- که فرآیند خروج را پی خواهد گرفت، چندان مشخص نیست اما بیتردید، در دوره موقت مذاکرات فرآیند خروج، موقعیت روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا و همه مقررات آن بی تغییر خواهد ماند. در کوتاه مدت، عدم قطعیتها، مشخصات اثرات مستقیم و غیرمستقیم بریگزیت را بر بازار انرژی مشخص خواهد کرد اما میتوان خطوط کلی برخی از اثرات خروج بریتانیا بر بازار انرژی را ترسیم نمود.

نقد و بررسی سند جدیدالانتشار استراتژی اتحادیه انرژی اروپایی نقد و بررسی سند جدیدالانتشار استراتژی اتحادیه انرژی اروپایی
مولف(ان): محمد صادق جوكار

سند جدید کمیسیون اروپا در زمینه تاسیس اتحادیه انرژی اروپایی برای توسعه همگرایی انرژی در اروپا با هدف گذار به سوی ایجاد سیستم انرژی پایدارتر، رقابتی تر، ایمن تر و همگراتر اروپایی در 30 ژانویه 2015 منتشر شد. مفاد این سند در صورت تصویب رد جلسه آتی شورای اروپا، برای همه کشورهای عضو لازم الاجرا خواهد بود.

همکاري چين و روسيه در صنعت نفت و گاز همکاري چين و روسيه در صنعت نفت و گاز
مولف(ان): سعید مددی

چین و روسیه در سال 2013 قراردادی در زمینه افزایش تجارت نفت و در سال 2014 دو قرارداد بزرگ در زمینه گاز امضاء گردند. روسای جمهور چین و روسیه در کنفرانس مشترک مطبوعاتی ضمن تاکید بر اهمیت روابط فیمابین بیان کردند که دو کشور همسایگی دوستانه ای دارند. همچنین عنوان شد که روابط چین و روسیه در حال وارد شدن به شکل جدیدی است که موجب پیدایش فرصتهای بزرگی برای توسعه هر دو کشور می گردد

نقد و بررسي سند جديد‌الانتشار «استراتژي اتحاديه انرژي اروپايي» نقد و بررسي سند جديد‌الانتشار «استراتژي اتحاديه انرژي اروپايي»
مولف(ان): محمد صادق جوكار

سند جديد كميسيون اروپا در زمينة تأسيس «اتحاديه انرژي اروپايي» براي توسعه همگرايي انرژي در اروپا با هدف «گذار به سوي ايجاد سيستم انرژي پايدارتر، رقابتي‌تر، ايمن‌تر و همگراتر اروپايي» در 30 ژانويه 2015 منتشر شد. مفاد اين سند در صورت تصويب در جلسه آتي شوراي اروپا، براي همه كشورهاي عضو لازم‌الاجرا خواهد بود. در اين نوشته ابتدا ابعاد و برنامه‌هاي اجرايي اين سند را بيان نموده و سپس با ارزيابي اثرات احتمالي آن بر منافع جمهوري اسلامي ايران مي‌پردازيم.

تحليل تاثير بحران روسيه-اكراين بر بازار گازي اروپا تحليل تاثير بحران روسيه-اكراين بر بازار گازي اروپا
مولف(ان): محمد صادق جوكار

با توجه به جايگاه استراتژيك انرژي و اهميت عرضه ايمن و كافي آن در تعيين جايگاه كشورها در سلسله مراتب قدرت جهاني، موضوع امنيت عرضه انرژي براي اتحاديه اروپا به دليل وابستگي شديد اين اتحاديه به واردات انرژي(عمدتاَ نفت و گاز طبيعي) داراي اهميت استراتژيك مي باشد. موضوعي كه منجر به تشديد نگراني‌هاي امنيتي اتحاديه اروپا شده است، بي‌اعتمادي به روسيه (با توجه به بحران اكراين) به عنوان اصلي‌ترين عرضه‌كننده انرژي اين اتحاديه در استفاده از انرژي به عنوان يك ابزار سياسي است. مواردي نظير بحران گازي زمستان ٢٠٠٨(قطع گاز اكراين) سبب شد كه اتحاديه اروپا سعي كند در راهبردهاي كلان انرژي خود به متنوع‌سازي مسيرها و منابع عرضه انرژي خود در كاهش وابستگي به عرضه انرژي روسيه بپردازد. به رغم اين نگراني، روسيه در سالهاي ٢٠٠٩ و ٢٠١١ با افتتاح فازهاي ١ و ٢ خط لوله جريان شمالي به افزايش حضور گازي خود در اروپا پرداخته و سهم خود را از ٢٦درصد به ٣٤درصد افزايش داده است. علاوه بر اين سعي نموده كه سهم خود را با طرح خط لوله جريان جنوبي-در رقابت با ناباكو- افزايش دهد. اما به نظر مي رسد كه تشديد بحران اكراين٢٠١٤ و تلاش براي جداسازي و الحاق شبه‌جزيره كريمه و شرق اكراين به خاك خود، شاهد دوره اي از تنش در روابط روسيه و اتحاديه اروپا باشيم كه اثرات مهمي بر بازار گازي منطقه اي و جهاني خواهد گذاشت. اين نوشته به دنبال تحليل اثرات بحران اكراين از منظر تاثير بر بازار گاز منطقه اي و جهاني است.

افزايش قيمت گاز در بازار اروپا افزايش قيمت گاز در بازار اروپا
مولف(ان): غلامعلي رحيمي

قيمت آتي هاي گاز طبيعي در بازار بورس لندن(ICE) براي تحويل در ماه نوامبر 2012، از يك روند افزايشي همراه با نوسان برخوردار بوده و از حدود 7506/10 دلار در هر ميليون بي.تي.يو در تاريخ 19 اكتبر 2012 تا بيش از 9047/10 دلار در هر ميليون بي.تي.يو در تاريخ 26 اكتبر افزايش يافت. همچنين قيمت تک محموله گاز طبيعي در بازار لندن (ICE) طي دوره 17 اكتبر الي 24 اكتبر 2012، از يک روند افزايشي برخوردار بوده و با 8 سنت افزايش (78/0 درصد)، از حدود 23/10 دلار در هر ميليون بي.تي.يو تا بيش از 31/10 دلار در هر ميليون بي.تي.يو افزايش يافت.

ژئوپليتيك گاز شيل در اروپا: جنگ سرد جديد با روسيه ژئوپليتيك گاز شيل در اروپا: جنگ سرد جديد با روسيه
مولف(ان): محمدصادق جوكار

دكتر آوريز تاكر معاون موسسه انرژي در دانشگاه تگزاس بوده و مطالعات زيادي در خصوص موضوعات مرتبط با انرژي در ارپاي مركزي و شرقي داشته است. وي اخيرا با نگارش مقاله اي در روزنامه واشنگتن پست بيان كرده كه روسيه به گسترش نگراني هاي زيست محيطي ناشي از توسعه گاز شيل در اروپا به منظور عدم توسعه آن و سلطه بر بازار انرژي اين قاره دامن مي زند.. در ايم مصاحبه ....

<< قبلي صفحه ۱ از ۲ بعدي >>

Copyright © 2011  - All rights reserved.
خانه | بازگشت |
 


Powered By A.S. Nemati