دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷        
     

سياست انرژي، منافع ملي
برگزیت و بازار انرژی: تحلیل اثرگذاری بر منافع انرژی ج.ا.ایران برگزیت و بازار انرژی: تحلیل اثرگذاری 
بر منافع انرژی ج.ا.ایران
مولف(ان): محمد صادق جوكار

بریتانیا در رفراندم 23 ژوئیه با 52درصد آراء موافق، از اتحادیه اروپا به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهانی خارج شد. این رأی اولین گام از فرآیند زمانبر و چند مرحله ای خروج بریتانیا از نهادهای اروپایی است. در خلال ماهها و احتمالاً سالهای آینده، رهبران بریتانیا و اروپا با یکدیگر درگیر مذاکرات شرایط خروج و لغو عضویت بریتانیا و مهمتر از آن شیوه آینده روابط بین بریتانیا و اتحادیه اروپا خواهند بود. درحالیکه شرایط دقیق خروج و نحوه روابط آینده بریتانیا و اتحادیه اروپا در حال گفتگو می‌باشد، انتظار میرود که بریتانیا تلاش کند شرایطی را فراهم کند که دسترسي این کشور به بازار واحد اروپایی ادامه پيدا كند اما احتمالا اتحادیه اروپا از پذیرش چنین درخواستی امتناع نمايد. زیرا تصمیم دارد که با سخت کردن دسترسی بریتانیا به نهادهای اروپایی از خروج دیگر کشورهای اتحادیه جلوگیری نماید. این اولینباری است که یکی از اعضای این بلوک ۲۸ کشوری جدا می شود و فرآیند جدايي آن احتمالاً مملو از عدمقطعیتها، بندهای قانونی و موارد مربوط به برنامه زمانی خروج خواهد بود. این عدم قطعیتها، احتمالاً برای یک دوره چند ماهه خروج – اگرنه چند سال- ادامه پیدا خواهد کرد. از این گذشته، این امر زمانی پیچیده تر خواهد شد که بدانیم، هرچند نخست وزیر سابق بریتانیا – کامرون- خاطرنشان کرده است که خواهان گسستن پیوندها عمیق رسمی بریتانیا و اتحادیه اروپا نیست، ولي جانشین وی – خانم تزرامي- که فرآیند خروج را پی خواهد گرفت، چندان مشخص نیست اما بیتردید، در دوره موقت مذاکرات فرآیند خروج، موقعیت روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا و همه مقررات آن بی تغییر خواهد ماند. در کوتاه مدت، عدم قطعیتها، مشخصات اثرات مستقیم و غیرمستقیم بریگزیت را بر بازار انرژی مشخص خواهد کرد اما میتوان خطوط کلی برخی از اثرات خروج بریتانیا بر بازار انرژی را ترسیم نمود.

نقد و بررسی سند جدیدالانتشار استراتژی اتحادیه انرژی اروپایی نقد و بررسی سند جدیدالانتشار استراتژی اتحادیه انرژی اروپایی
مولف(ان): محمد صادق جوكار

سند جدید کمیسیون اروپا در زمینه تاسیس اتحادیه انرژی اروپایی برای توسعه همگرایی انرژی در اروپا با هدف گذار به سوی ایجاد سیستم انرژی پایدارتر، رقابتی تر، ایمن تر و همگراتر اروپایی در 30 ژانویه 2015 منتشر شد. مفاد این سند در صورت تصویب رد جلسه آتی شورای اروپا، برای همه کشورهای عضو لازم الاجرا خواهد بود.

نقد و بررسي سند جديد‌الانتشار «استراتژي اتحاديه انرژي اروپايي» نقد و بررسي سند جديد‌الانتشار «استراتژي اتحاديه انرژي اروپايي»
مولف(ان): محمد صادق جوكار

سند جديد كميسيون اروپا در زمينة تأسيس «اتحاديه انرژي اروپايي» براي توسعه همگرايي انرژي در اروپا با هدف «گذار به سوي ايجاد سيستم انرژي پايدارتر، رقابتي‌تر، ايمن‌تر و همگراتر اروپايي» در 30 ژانويه 2015 منتشر شد. مفاد اين سند در صورت تصويب در جلسه آتي شوراي اروپا، براي همه كشورهاي عضو لازم‌الاجرا خواهد بود. در اين نوشته ابتدا ابعاد و برنامه‌هاي اجرايي اين سند را بيان نموده و سپس با ارزيابي اثرات احتمالي آن بر منافع جمهوري اسلامي ايران مي‌پردازيم.

بررسي اقدامات احتمالي كنگره در نيل و اجراي توافق احتمالي هسته‌اي و نتايج آن بررسي اقدامات احتمالي كنگره در نيل و اجراي توافق احتمالي هسته‌اي و نتايج آن
مولف(ان): محمد صادق جوكار

در راستاي ماموريت‌هاي نهادهاي مطالعاتي در تحليل سناريوهاي مختلف محتمل از نتايج مذاكرات ايران و پنج بعلاوه يك و تحليل رفتار كشورهاي مختلف در مقابل توافق نهايي و مراحل اجرائي آن, در اين نوشته به تحليل اقدامات احتمالي كنگره ايالات‌متحده در زمينة مذاكرات هسته‌اي پرداخته شده است. پايه اصلي اين گزارش، تحليل‌هاي موسسه "رَند" از اين اقدامات و نتايج حاصل از تحليل محقق مي‌باشد.

تحليل راهبردي بيانيه سوئيس از منظر اثرگذاري بر صنعت نفت و گاز ايران تحليل راهبردي بيانيه سوئيس از منظر اثرگذاري بر صنعت نفت و گاز ايران
مولف(ان): محمد صادق جوكار

بيانيه سوئيس (لوزان) در مورد توافقات ايران و 1+5 كه به تعبير فني‌تر فراتر از بيانيه مطبوعاتي بوده و مشتمل بر توافق بر عوامل اصلي مي‌باشد، به رغم ابهاماتي كه در برخي از موارد كليدي آن نظير «فرايندي بودن لغو يا تعليق و يا لغو يكجاي تحريم‌ها» وجود دارد، داراي اثراتي بر صنعت‌نفت ايران در كوتاه، ميان و بلندمدت خواهد بود. در اين گزارش تلاش شده كه اين اثرات در پرتو وضعيت ابهام‌آميز نگاه «پروسه‌اي و يا پروژه‌اي» به لغو و يا تعليق تحريم‌هاي اقتصادي ايران, بررسي و نيز مواردي كه ضرورتاً بايد در فرآيند تصميم‌گيري در مورد توافق نهايي به آن توجه شود, مورد توجه قرار گيرد.

تحليل تهاتر نفتي ايران و روسيه: ابعاد و پيامدها تحليل تهاتر نفتي ايران و روسيه: ابعاد و پيامدها
مولف(ان): محمد صادق جوكار

گزارشاتي از سوي برخي رسانه ها از اوايل ژانويه 2014 منتشر شده است كه ايران و روسيه درحال نيل به موافقت نهايي براي تهاتر 500 هزار بشكه نفت ايران با كالاهاي روسيه مي باشد. بنا به برخي تخمين‌ها، اين ارزش اين قرارداد مي تواند سالانه 20-15 ميليارد دلار باشد كه در مقابل آن كالاهاي روسي- بجز اقلام نظامي- به ايران ارسال گردد. از آنجا كه روسيه كشور صادركننده نفت مي باشد، بررسي چرايي برجسته شدن اين پيشنهاد روسيه در شرايط بحران روسيه و اكراين- كه تبديل به بحران روسيه و غرب شده است- موضوع اين نوشتار خواهد بود. بنابراين، سوالات گزارش عبارتند از

تكنوپلتيك انرژي ايران در شرايط تحريم تكنوپلتيك انرژي ايران در شرايط تحريم
مولف(ان): محمد صادق جوكار

سياسي‌شدن ابعاد فني انرژي در دوره تحريم‌ها, بيانگر ابعادي است كه بايد در رابطه متقابل بين اقتصاد انرژي و سياست خارجي مورد توجه قرار داد. از اين منظر ابعاد تكنوپوليتكي تحريم‌ها نه تنها سبب آسيب‌هاي اقتصادي كوتاه‌مدّت مي‌شود بلكه اثرات زيبانبار آن ممكن است سبب نابودي فرصت‌ها حتي در دوره پساتحريم گردد. از همين‌رو، توجه به اين ابعاد و اولويت‌بخشي به آنها در فهرست خواسته‌هاي ايران در مذاكرات هسته‌اي بيش از پيش ضروري به نظر مي‌رسد. در اين مقاله به ابعاد تكنوپليتيك انرژي و اثرات آن بر حوزه‌هاي مختلف انرژي در شرايط تحريمي اشاره مي‌شود.

<< قبلي صفحه ۱ از ۳ بعدي >>

Copyright © 2011  - All rights reserved.
خانه | بازگشت |
 


Powered By A.S. Nemati